مراقبت های تغذیه ای در شروع بارداری

 لقاح شامل یک سری از وقایع پیچیده غدد درون ریز و متابولیسم بوده که در آن یک اسپرم سالم،تخمک سالم را در عرض ۲۴ ساعت پس از تخمک گذاری بارور می کند.موفقیت فرآیند لقاح در گرو سلامت اسپرم و تخمک و نیز شرایط تغذیه ای مناسب می باشد.به همین دلیل برای داشتن یک بارداری و زایمان ایمن باید قبل از بارداری خانم ها نکات زیر را راعایت نمایند:

۱٫ برنامه غذایی مناسب داشته باشید (رعایت سه اصل تعادل، تناسب و تنوع، یعنی در روز به مقدار کافی،متناسب و به شکل متنوع از انواع مواد غذایی در گروه های غذایی اصلی استفاده نمایید).

۲٫ قبل از باردار شدن تا حد امکان وزن خود را به محدوده (BMI (Body Mass Index  طبیعی برسانید.خانم هایی که در شروع بارداری چاق هستند در معرض خطر افزایش فشارخون حاملگی و پره اکلامپسی، دیابت بارداری، زایمان زودرس و زایمان از طریق سزارین به علت وزن بالای جنین (وزن بالای ۴۵۰۰گرم) قرار می گیرند.در ضمن خانم های چاق مشکلات بیشتری در شیردهی خواهند داشت. نوزادان مادران چاق بیشتر از نوزادان مادران طبیعی مبتلا به ماکروزومی، نمره آپگار پایین هنگام تولد و چاقی دوران کودکی خواهند داشت.

۳٫ بهتر است از بارداری قبل از ۱۸ سالگی اجتناب گردد زیرا معمولاً در این سنین ذخایر بدن زن جوان ناکافی است و در نتیجه در صورت بارداری، مادر علاوه بر مشکل تامین سلامت خود با مسئله تامین مواد مغذی برای رشد جنین مواجه می شود و در نهایت امکان تولد نوزاد کم وزن بیشتر خواهد شد.

۴. در صورت ابتلا به بیماری های سیستمیک مزمن مرتبط با تغذیه نظیر چاقی، دیابت و یا فشارخون و یا بیماری های گوارشی زمینه ای نیاز است مشاوره با پزشک خانواده و یا کارشناس تغذیه برای حصول اطمینان از چگونگی ادامه رژیم غذایی یا دارویی قبل از بارداری صورت پذیرد.

۵از استعمال دخانیات و مصرف نوشابه های الکلی پرهیز کنید.

۶٫ به هنگام باردار شدن وجود ذخیره کافی املاح و ویتامین ها در بدن ضروری است. به همین دلیل، رعایت فاصله ایمن بین بارداری ها حدود سه سال ضروری است، این مطلب را رعایت نمایید

۷٫ ترجیحاً از سه ماه قبل از بارداری تا پایان بارداری روزانه یک عدد قرص اسیدفولیک مصرف نمایی. مصرف ایدفولیک قبل از بارداری، از تولد نوزاد مبتلا به نقص لوله عصبی NTDs پیشگیری می کند.

۸٫ در صورت وجود کم خونی قبل از بارداری باید درمان صورت پذیرد. بسته به شدت کم خونی میزان مصرف مکمل آهن متفاوت است. استفاده از منابع غذایی غنی از آهن در هنگام کم خونی ضروری است.

۹٫ در صورت ابتلا به دیابت و چاقی (۳۰<=BMI)، لازم است کاهش وزن تا رسیدن به محدوده BMI طبیعی صورت گیرد. علاوه بر کنترل مرتب قند و چربی خون، مصرف غذاهای کم چرب و غنی از کربوهیدرات های مرکب با اندیس گلایسمی پایین و مصرف غذاهای حاوی فیبر و همچنین انجام منظم تمرینات ورزشی توصیه می شود.

منبع: راهنمای جامع تغذیه مادران باردار و شیرده؛ وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی

<
error: لطفا کپی نکنید !!