توصیه های تغذیه ای در عفونت های ادراری دوران بارداری (Urinary Tract Infections)درمان عفونت ادراری دوران بارداری - تغذیه در بارداری

عفونت های ادراری  دوران بارداری اغلب از نوع عفونت هاى باکتریایى هستند. که در بین زنان باردار اتفاق مى افتد. تغییرات فیزیولوژیک به وجود آمده در دوران باردارى احتمال ابتلا به عفونت ادرارى را افزایش مى دهند. تأثیر هورمون پروژسترون و فشار مکانیکى ایجادشده توسط رحم حاوى جنین باعث مى شوند مثانه در حین ادرار کردن به طور کامل تخلیه نشود. که این امر به نوبه خود باعث افزایش مقدار باقى مانده ادرار در مثانه، و همینطور بالا رفتن احتمال ریفلاکس مثانه به حالب مى گردد.

همجنین تغییرات فیلتراسیون گلومرولى باعث افزایش قند موجود در ادرار و قلیایى شدن آن مى گردند. همه این امور در کنار هم باعث آسان تر شدن رشد باکترى ها مى گردند. عفونت هاى ادرارى با توجه به انواع آن علائم و نشانه هاى مختلفى دارند. عفونت هاى ادرارى در باردارى با توجه به محل و وسعت درگیرى دستگاه ادرارى تقسیم بندى مى گردند. عفونت با منشأ دستگاه ادرارى مى تواند به شکل باکترى اورى بدون علامت، عفونت مثانه (سیستیت)، پیلونفریت و حتى سپسیس (انتشار گسترده عفونت در بدن) بروز کند. و عوارض مهمى مانند کم وزنى نوزاد، زایمان زودرس، عفونت پس از زایمان ودر نهایت مرگ را ایجاد کند.

واقعیت این است که مصرف مواد غذایى مختلف تأثیر مستقیمى بر ابتلا به عفونت ادرارى ندارد. اما می توان با تغییر PH ادرار محیط رشد باکتری ها را مساعد نماید.

 

توصیه های تغذیه ای در عفونت های ادراری دوران بارداری:

گاهى نیز سوزش ادرار با منشأ غیر عفونى و به دلیل استفاده از مصرف مواد غذایى محرک ایجاد مى شود. در این موارد که موضوع ابتلا به عفونت ادرارى دوران بارداری پس از بررسى هاى آزمایشگاهى منتفى شده است. توصیه مى شود از مصرف برخى غذاها خوددارى شود.

این مواد غذایى عبارت اند از:

* ادویه ها: فلفل سبز، فلفل قرمز، خردل و…

* فرآورده هاى گوشتى نمک سود به ویژه سوسیس و کالباس

* سیرابى، گوشت هاى کنسرو شده و صنعتى

*مواد غذایى گوگرددار مانند مارچوبه، تربچه، سیر و پیاز

* نوشیدنى هاى حاوى ترکیبات گزانتیک مانند قهوه

*همچنین با اسیدى کردن ادرار مى توان از ایجاد محیط مناسب براى رشد و تکثیر باکترى ها جلوگیرى کرد. مواد غذایى نظیر انواع گوشت لخم (قرمز و سفید) ماهى و تخم مرغ، پنیر، شکلات و غلاتى که کمتر قابل تخمیر هستند؛ مانند: برنج و انواع نان در اسیدى کردن ادرار مؤثرند.

* نوشیدن مایعات زیاد به خصوص آب با افزایش دفع ادرار موجب کاهش PH ادرار و نیز کاهش غلظت ادرار و تخفیف علائمى نظیر سوزش مى گردد.

 منبع: راهنمای جامع تغذیه مادران باردار و شیرده؛ وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی

<