راه حل یبوست در بارداری

عوامل ایجاد یبوست در بارداری

یبوست بارداری یک عارضه رایج در بارداری است. هورمو نهای بارداری در این رابطه نیز دخیل هستند، چون باعث می شوند ماهیچه های روده کار خود را رها کنند، آنها را تنبل می کنند، در نتیجه غذا در مسیر طولانی هضم باقی می ماند. جنبه مثبت این قضیه این است که وقت کافی وجود دارد که مواد مغذی وارد جریان خون شوند و به جنین برسند. هورمون ها تنها مقصر ازدحام در روده بزرگ نیستند. با بزرگ شدن رحم فضاییکه به طور معمول متعلق به روده است، اشغال می شود. ویتامی نهای بارداری که حاوی آهن است و باید به طور منظم مصرف کنید نیز یاعث یبوست و مسدود شدن روده م یشوند اما مصرف نکردن این مکمل، راه مناسبی نیست، قطعا پس از گذشت نیمی از بارداری، پزشک مکمل آهن بیشتری برای شما تجویز خواهد کرد. یبوست نیز کم کم، برطرف می شود اما نیازی نیست ۹ ماه سختی یبوست را تحمل کنید،

 

اگر به رژیم پر از فیبر عادت ندارید یکدفعه آن را شروع نکنید

حرکت سریع از صفر تا ۳۵ گرم نتیجه ای جز نفخ و گاز روده ندارد.به جای آن برای شروع به هر وعده غذایی مقداری فیبر اضافه کنید.مثل بروکلی بخارپزشده،برنج قهوه ای (سبوس دار) با مرغ.اما زیاده روی نکنید.برای مثال این وعده غذایی مناسبی است:بروکلی بخارپز،برنج قهوه ای، یک کاسه پر لوبیا همراه با سالاد و برای دسر آلو سیاه یا همان آلو بخارا.به بدن تان فرصت دهید تا به مواد غذایی جدید عادت کند.

 یبوست بارداری

در زمان صرف غذا پرخوری نکنید

وعده غذایی زیاد و سنگین،مسیر هضم و گوارش را سنگین می کند و منجر به انسداد روده می شود.در طول روز به جای ۳ وعده غذای سنگین،۶ وعئه غذا با حجم کم بخورید،در نتیجه نفخ کمتری را تجربه می کنید.

 یبوست بارداری

مایعات زیاد بنوشید

۸ لیوان مایعات مثل آب سبزیجات،آب میوه،آبگوشت، به طور روزانه به حرکت مدفوع در روده کمک می کند و دفع راحت تر انجام می شود.آب آلو یا زردآلو در صدر فهرست قرار دارد.چون ملین ملایمی است.در زمان یبوست مقداری از آن بخورید.اگر به تنهایی نمی توانید میل کنید با آبمیوه های دیگر آن را مخلوط کنید.یک راه مفید دیگر این است که مایعات گرم بنوشید،مثل آب گرم و لیمو ترش که به برطرف شدن انقباض روده ها کمک می کند.

 یبوست در بارداری

 در یک جا ثابت ننشینید

ورزش منظم طی بارداری حرکات روده را تحریک میکند.حتی یک پیاده روی ۱۰ دقیقه ای موثر است.به محض اینکه از خواب بیدار می شوید یک مشت پر آجیل بردارید و پیاده روی کنید.

 یبوست در یارداری

 از سبوس دارها استفاده کنید

سبوس برنج،گندم و جو یک افزودنی بسیار عالی برای نان یا یک وعده ضبحانه هستند.سبوس ها دارای فیبر و ویتامین های زیادی هستند که درمان خوبی برای یبوست بارداری است.شما می توانید سبوس ها را همراه با ماست یا شیر و یا حتی سوپ میل کنید.

 یبوست در بارداری

 خود را پر از باکتری مفید کنید

پروبیوتیک که در ماست موجود است بهترین نوع باکتری است چون دارای بافت زنده است و غذا را بهتر می شکند و به هضم گوارش کمک می کند.

 یبوست در بارداری

 از ملین های محرک دور بمانید

تبلیغ ها،ملین ها را مسکنی سریع و آسان معرفی می کنند اما ممکن است شما را ناآرام کنند.تمامی ملین ها به خصوص گیاهی یا خانگی،برای مصرف در دوران بارداری مناسب نیستند حتما قبل از مصرف هر دارویی برای یبوست با پزشک مشورت کنید.

 یبوست در بارداری

منبع: خودمراقبتی هفته به هفته بارداری/ تهیه و تنظیم محمدکیاسالار، زهرا مدد ی طائمه

<
error: لطفا کپی نکنید !!